Tonálna typológia alebo aké farby zvoliť

tonalna_farebná_typologia.jpg

    Mnohé z vás už určite poznáte pojem farebná typológia - tento pojem sa využíva na to, aby ste zistili, aké farby vám najviac pristanú a vyzdvihnú vašu vlastnú farebnosť tváre. Obyčajne sa rozdeľuje do 4 základných kategórií - 4 ročných období

    Ja by som vám chcela priblížiť metódu, ktorú používam aj ja a je to tonálna typológia, kde dámy zadeľujem do jednej zo 6 kategórií a môže pomôcť aj vám pri určení ideálnych farieb.

     Ak objavíte farby, ktoré vám pristanú, zistíte, že vo vhodnej farbe bude vaša tvár pôsobiť sviežejšie, mladšie, odpočinute. Naopak, ak zvyknete nosiť nevhodné farby, pod ich vplyvom bude vaša tvár vyzerať strhane, unavene, staršie, a dokonca až nezdravo.

     V tomto článku rozoberiem tonálnu typológiu, ktorá rozdeľuje dámy na 6 základných typov. Pri podrobnejších osobných konzultáciách zvyknem určovať aj podtyp, a keďže každý z týchto typov má 2 podtypy, dostávame sa k rovnakému výsledku delenia na 12 typov, ako podľa metódy 4 ročných období.

     Ako spoznať svoj farebný typ a zvoliť farby, ktoré vám pristanú? Podstatné je zafarbenie vašich očí, vlasov a odtieň pokožky. Obyčajne sa to určuje u stylistu pomocou tzv. šatkovej metódy, kedy sa klientke prikladajú k tvári látky rôznych farieb. Klientka by mala byť odlíčená a hodnotiť by sa malo pri dostatočnom a hlavne prirodzenom svetle.

     Ak si chcete určiť farebný typ vy samé, skúste si zvoliť kategóriu, ktorá je u vás dominantná a pokúste sa zaradiť do jedného z nasledujúcich typov:

TMAVÁ – tmavšie typy s tmavohnedými vlasmi a tmavými očami (Anne Hathaway alebo Salma Hayek). Pri výbere oblečenia budete siahať po sýtejšćh a tmavších odtieňoch ako napr. čierna (ak maju chladný podtón pokožky) alebo tmavohnedá (pri teplejšom tóne pokožky ako u latino typov), tmavomodrá, sýta fialová, vínová, smaragdovo zelená...

tmavé šaty

SVETLÁ – svetlé typy, blondínky s modrými alebo zelenými očami (Cate Blanchett, Jennifer Hudson). Pre nich sú vhodné jemnejšie, svetlejšie, pastelové farby ako svetlomodrá, žltá, biela, svetloružová, levanduľová, lososová...

KONTRASTNÁ – typy, ktoré majú oči a vlasy v kontraste s pokožkou – napr. modré žiarivé oči a tmavé vlasy (Courtney Cox) alebo kombinácia opäť výrazných očí a svetlých vlasov (Cameron Diaz). Tieto dámy by mali siahať po výrazných farbách ako magenta, sýtomodrá, sýtožltá, ostrá červená...

TLMENÁ – tieto typy sa vyznačujú tým, že ich farba vlasov nie je úplne jasne definovaná, nie sú ani blond, ani ryšavé, ani úplne tmavovlasé, ich vlasy sú obyčajne strednej hnedej farby a oči orieškovohnedé (Drew Barrymore), zelené alebo sivomodré (Jennifer Aniston). Lepšie je voliť farby, ktoré nie sú úplne čisté, ale s prímesou – napr. sivomodrá, khaki, staroružová...

CHLADNÁ – tieto dámy majú chladný podtón pokožky, väčšnou modré oči a stredne tmavé vlasy s popolavým (Liz Hurley) alebo modročiernym nádychom (Liv Tyler). Pristanú im takmer všetky odtiene modrej, sivá, ružová, malinová, fialová, tyrkysová, a strieborné šperky.

TEPLÁ – väčšinou sú to ryšavky s pehami (Nicole Kidman), alebo mahagónovými vlasmi (Julia Roberts). Pristanú im teplé jesenné farby – žltá, hnedá, horčicová, oranžová, paradajkovo červená, zelená a šperky zlatých kovov.

Ak by chce sa chceli dozvedieť viac, môžete si na určenie farebného typu a ideálnych farieb dohodnúť osobnú konzultáciu.

SLEDUJTE MA


             


NOVINKY MAILOM

E-BOOK
12 trikov ako vyzerať štíhlejšie

Príklad e-outfitu:

E-outfit je vizualizovaný návrh oblečenia vytvorený na mieru pre vás (podľa vašej postavy a farebného typu) v grafickom programe. Skladá sa z vecí zo slovenských e-shopov, kde si ich môžete aj zakúpiť. So žiadnymi nemám dohodu, takže som pri výbere oblečenia objektívna:)

Semináre stylingu sa konajú v sobotu alebo v stredu doobeda, počet osôb v skupine: 3 - 7

Osobný styling sa uskutoční na základe vzájomnej dohody - prispôsobím sa požiadavke klienta

KONTAKT
Alexandra Vrábelová - stylistka
0949 828 609
alexandra@stylist.sk

Tieto stránky používajú cookies.
Prehliadaním týchto stránok s používaním cookies súhlasíte.