Ach, tie podpätky!

podp.jpg

       Úvodom treba asi spomenúť správne použitie výrazu, pretože sa často používa slovo „opätok“, ktorý znamená časť vloženú medzi zadný diel a podšívku. Má za úlohu udržať pätovú časť nohy v správnom postavení, a tým napomáhať k udržaniu správneho tvaru klenby. A podpätok je časť topánky umiestnená pod pätou, ktorá zvyšuje a podopiera pätovú časť nohy.

      Niektoré zdroje tvrdia, že vznikli ešte v starovekom Egypte a to z čisto praktických dôvodov – muži si obúvali sandále so zvýšeným podpätkom, aby si nezašpinili nohy od krvi zabitých zvierat.

      Veci sa zmenili začiatkom 15. storočia, kedy sa začali nosiť podpätky pre krásu - v Turecku sa vyrábali drevené sandále na platforme. V Európe nosili topánky s vysokým podpätkom (nazývali ich chopines) ako prvé Benátčanky, ktoré vykonávali najstaršie remeslo a chceli sa odlíšiť od svojich rivaliek výškou. Ich platformy dosahovali až 45 cm!

      V období renesancie sa podpätky rozšíli do Európy - začali ich nosiť príslušníci vyšších spoločenských vrstiev. Prvou bola pravdepodobne iba 14-ročná Katarína Medicejská, aby ohúrila francúzsky dvor počas svadby s budúcim kráľom Henrichom II. V 16. storočí ich nosili aj lepšie situovaní muži. O dvesto rokov neskôr francúzsky kráľ Ľudovít XIV dokonca vydal nariadenie, že iba šľachta môže nosiť podpätky.

    Po francúzskej revolúcii sa situácia zmenila, pretože ľud spájal opätky s nenávidenou šľachtou, s ktorou nechceli mať už nič spoločné. Začiatkom obdobia baroka sa však opäť vrátili na scénu.

      Po druhej svetovej vojne sa podpätky striedavo vracali viac či menej do môdy, najviac v 60-tych rokoch a potom v neskorších 80-tych a sú populárne až do súčasnosti.

    Čo sa týka módy, sú vďaka schopnosti krásne predĺžiť dámsku nohu nepostrádateľné. Ozývajú sa však čoraz viac aj hlasy ortopédov, ktorí nosenie príliš vysokých popätkov neodporúčajú – skracujú  sa lýtkové svaly, prsty sa krivia, chrbtica sa vychyľuje dopredu a kolená sa rýchlejšie opotrebúvajú.

     Navyše, ani tzv. žabky nie sú z hľadiska zdravia ideálne - sú nestabilné, noha sa v nich šmýka, častokrát sú z umelých materiálov, taktiež hrozí vybočenie palca, vznik mykotických infekcií. Ortopédi neodporúčajú ani nosenie balerínok, pretože negatívne vplýva na držanie tela a klenbu nohy.

     Samozrejme, nič netreba preháňať, a možno je lepšie nahradiť príliš vysoké podpätky jemnejšie klenutou platformou alebo si po výjazde v meste potom doma dopriať krátku masáž chodidiel a zacvičiť pár cvikov na ich prekrvenie... Veď krása za to stojí, nie?:)

        Typy opätkov:

 

Zdroje:

https://www.net-a-porter.com/sk/en/Shop/Designers/Christian_Louboutin?cm_mmc=BingEU--c-_-NAP_INTL_EN_EU-_-Core+Designer_Christian+Louboutin--Shoes_Exact-_-louboutin_e_kwd-71330884232907_INTL&pn=2&npp=60&image_view=product&dScroll=0&pScroll=946

http://nypost.com/2015/01/25/the-history-of-high-heels-from-venice-prostitutes-to-stilettos/

http://pinksparklesanything.weebly.com/high-heels.html

 

SLEDUJTE MA


             


NOVINKY MAILOM

E-BOOK


12 trikov ako vyzerať štíhlejšie

PRÍKLAD E-OUTFITU:


E-outfit je vizualizovaný návrh oblečenia vytvorený na mieru pre vás (podľa vašej postavy a farebného typu) v grafickom programe. Skladá sa z vecí zo slovenských e-shopov, kde si ich môžete aj zakúpiť. So žiadnymi nemám dohodu, takže som pri výbere oblečenia objektívna:)

REFERENCIE


Na stretnutie so Saškou som sa veľmi tešila a z osobného stylingu som odchádzala nadšená. Hoci som Sašku dovtedy osobne nepoznala, stretnutie s ňou bolo ako stretnutie s kamarátkou, s ktorou sa spolu rozprávame o móde a o štýle. Dozvedela som sa množstvo nových informácii, hlavne som vďačná za to, že viem, aké farby mi pristanú a aké strihy voliť, aby som vyzdvihla to, čo vyzdvihnúť treba. Ako veľký bonus vnímam i to, že Saška zašle zhrnutie celého stretnutia e-mailom, a tak sa nemôže stať, že by som na niečo dôležité zabudla. Veľmi sa mi páči i to, že som dostala e-outfit spolu s linkami slovenských eshopov, kde dané kúsky zoženiem. Ak budem potrebovať niečo dokúpiť, určite si z e-outfitu vyberiem. Ďakujem za tento veľmi príjemný ženský deň

Miroslava Kilianová

Ja nie som veľmi nákupný typ... ale Saška ma zachránila, pomohla mi vybrať šaty na fotenie, ktoré mi aj napriek mojej postave perfektne sadli, a bola som so sebou veľmi spokojná. Saška je veľmi milá a ochotná a profesionálne poradí a vyberie vám presne na mieru to, čo sa vám hodí... určite odporúčam - aj ja ju ešte využijem:)

Zuzka Kuchárová recruiterka

So Saškou bolo výborne, bola to taká babská dvojhodinka. Je veľmi milá, má krásny ateliér. Určila mi farebný typ, farby a odtiene, ktoré sa mi hodia, prešla so mnou štýly, typ postavy a strihy. Vypočuje a potom profesionálne poradí.

Bianka Kováčová biochemička

Mala som tú česť stretnúť pani Sašku. Bola veľmi milá a príjemná, vie veľmi dobre poradiť. Nakoľko aj ja mám praktické skúsenosti s outfitmi, naše stretnutie bolo veľmi zaujímavé a obohacujúce. Je veľký odborník v oblasti poradenstva strihov a farieb a vyskladania šatníka. Vrelo odporúčam. Ešte raz ďakujem!

Dena Danihelová shop assistent

Chcem Vám poďakovať za Váš čas a určenie farebného typu, typu postavy a tváre a toho, čo mi najlepšie pristane. Tie odtiene farieb, ktoré mi vyšli sú nádherné. Mám iba pár kúskov oblečenia v takých farbách, ale sú to práve tie, v ktorých sa cítim žensky a krásne. Predtým som si ani neuvedomovala, že to je práve tou farbou oblečenia. Páčia sa mi aj outfity, ktoré Ste mi navrhli. Prajem všetko dobré a veľa ďalších spokojných klientiek. 

Lucia P.

Farebná typológia. Z počutia známy pojem, ale až keď som videla Saškin príspevok som si povedala, že chcem vedieť o tom viac. Saška mi vo svojom ateliéri ukázala, ktoré farby vyzdvihujú a ktoré potláčajú moju tvár. Zistila som, že človek aj intuitívne siaha po tom, čo sa mu hodí. Ale bez Sašky by som nezistila, že je ešte aj niekoľko ďalších odtieňov, ktoré môžem doplniť do šatníka. A už som si aj zopár kúskov utekala dokúpiť!

Čas strávený v Saškinom ateliéri farieb sa vyplatil. Diskutovali sme, hľadali, porovnávali, primeriavali. Taký čas pre ženy. Odchádzala som spokojná a pripravená byť ešte krajšou. Ďakujem Saši.

Martina K. Bratislava

Byť atraktívnou neznamená len mať ideálne miery, či tváričku ako bábika. Atraktivita je fenomén, ktorý sa dá pomocou vhodného stylingu vyskladať natoľko sofistikovane a prirodzene, že s údivom zistíme, aká je každá z nás krásna. Poznať pravidlá stylingu vám umožní vždy elegantná mláda dáma a šikovná stylistka Alexandra. Pomôže vám zregenerovať sebavedomie a odhalí vašu jedinečnosť.

Lenka Radačovská psychologička

KONTAKT


Alexandra Vrábelová
osobný styling
0949 828 609
alexandra@stylist.sk

Tieto stránky používajú cookies.
Prehliadaním týchto stránok s používaním cookies súhlasíte.