10 najväčších paux pas plesových šiat

plesove_saty.jpg

     Obliecť sa vhodne na ples častokrát nie je jednoduché, najmä, keď už nemáte 20 rokov a chcete vyzerať primerane veku, ale aj spoločenskej udalosti. Menšie nedostatky sa dajú tolerovať, a možno si ich ani nikto nevšimne. Ja som sa zamerala na 10 najvýraznejších prešľapov, ktoré môžu spraviť majiteľke poriadne veľké faux pas.

    Pri názorných ukážkach som sa inšpirovala fotografiami z posledných rokov Viedenského plesu v Opere (Vienna Opera Ball).

1. Šaty nevhodné pre typ postavy

     Pri skúšanú plesových šiat sa treba najprv pozrieť do veľkého zrkadla a reálne zhodnotiť svoje proporcie. Každý máme nejaký typ postavy, ale ide o to, aby sme zvýraznili to, čo je pekné, a to, čo je menej pôvabné, aby sme šikovne zakryli. Niekedy treba šaty zhodnotiť aj zozadu, pretože neesteticky môže pôsobiť široký chrbát, a ak zvolíme odhalenú zadnú časť, alebo aplikáciu vo forme tenučkých ramienok, ktoré budú vytvárať akúsi mriežku, nebude na nás pekný pohľad.    

    Nekritickosť však neobchádza ani celebrity ako Kim Kardashian. A okrem spomínaných faktov by sa tiež mohlo zhodnotiť miera transparentnosti materiálov a ich rozloženie. To, čo na jednej dáme vyznieva jemne, na inej môže vyzerať vulgárne.

   Na obrázku nižšie je sopranistka Amy Shoremount-Obra, u ktorej môžete vidieť, ako robustne pôsobí s odhalenými ramenami a pažami, a o koľko lepšie vyzerá so zahalenými. Ďalším aspektom je účes, ktorý podľa mňa najhorší na druhej fotografii zľava. Zbytočne dáme pridáva objem na miestach, kde by ho mať nemala. Pre tento typ tváre je vhodnejší rovnomerný objem vlasov, a určite by jej prospela dĺžka až po ramená. Čiže niečo podobné, ako na treťej fotografii, ale väčšie vlny (nie kudrlinky) a dlhšie vlasy, ktoré by jej opticky zúžili tvár.

2. Nevhodné šaty vzhľadom k veku

    Najmä dámy nad 40 rokov by mali zhodnotiť, či ísť na ples s odhalenými ramenami. Často najmä v podpazuší vznikajú nepekné deformácie kože. Každá z nás má ruky v inej kondícii, takže nemožno hodnotiť paušálne, pretože aj dáma v 45-tke môže mať vyšportované ramená. Ak nemáme na výber šaty s rukávami, vždy môžeme zvoliť elegantnú šálu alebo bolerko.

    Goldie Hawn (na snímke s milionárom R.Lugnerom) napriek tomu, že má vo svojom veku veľmi dobrú postavu, vybrala dosť nešťastný strih šiat, ktoré vôbec nepôsobia lichotivo. Nielenže vidno na horných okrajoch šiat vyliezajúce vankúšiky, ale spozorovať sa dá črtajúce sa bruško.

3. Príliš odhaľujúce šaty

    Ak chceme pôsobiť ako dámy, mali by sme si dať pozor na to, čo všetko naše šaty odhaľujú. Niekedy práve väčšia miera zahalenia pôsobí tajomnejšie a zvodnejšie. Príliš veľký a otvorený dekolt alebo rozparok tesne pod zadok môže vyzerať vulgárne.ako u tejto nemeckej celebrity Tatjana Gsell (na foto s priateľom Ferfriedom von Hohenzollernom)

   Na fotografii nižšie sú dve dámy, ktoré majú odhalenejšie dekolty. Dáma naľavo však pôsobí jemnejšie a noblesnejšie, ale pritom stále sexy, ako dáma napravo, ktorá to s výstrihom a celkovým stylingom (výraznými náušnicami, farebnými tieňami) podľa mňa prehnala. Zhodou okoností ide o vtedajšiu manželku milionára Richarda Lugnera, ktorý je známy tým, že vždy zaplatí nejakej celebrite neuveriteľné peniaze za to, aby mu na bále robila spoločnosť. Vekový rozdiel medzi Lugnerom a bývalou playmate je 57 rokov, slušné:)

4. Prezdobené šaty

    Prílišné zdobenie na šatách už nie je moderné a na staršej dáme, akou je Renate Hirsch, pôsobí vyslovene infantilne. Ak si pozriem vaceré jej outity, vždy sa snaží štylizovať do polohy princeznej, ale na môj vkus je to príliš prečačkané - ozdoby na šatách, volány, kvety vo vlasoch, šperky... Pritom keď si pozrieme jej fotografiu vpravo, musím konštatovať, že vyzerá o 100% lepšie a elegantnejšie - ako dáma s vkusom.

Čo som mala na plese oblečené ja, si môžete pozrieť tu.

5. Old fashion model

    Ak máme v skrini šaty, ktoré majú vyše 10 rokov, buďme si isté, že takýto model nie je aktuálny, ani moderný. Časy sa menia a zmene podlieha nielen silueta šiat, použité materiály a miera zdobenia, ale plynutím času sa proporčne mení aj naša postava. Tieto červené šaty sú out "vďaka" tortovému strihu a taktiež tu môžeme vidieť nevhodné prezdobenie - volány, čipka, ružičky, riasenie na sukni...

6. Prehnané líčenie

   Tu asi netreba nič dodávať - takáto extrémna zmes farieb (zelené tiene, červený rúž, ružové líčka) nepristanú ani 20-ročnej a nie ešte pani barónke Gabrielle Von Langendorff, ktorá by sa mohla v použití líčidiel naozaj naučiť krotiť. Kráse jej nepridáva ani objemný účes a nafúknuté zlaté rukávy.

7. Nevhodná dĺžka šiat

   Šaty na ples by mali byť dlhé až po zem (resp. cca 1-2 cm nad zemou). Primabalerína Viedenskej Opery  Karina Sarkissova však mala asi prioritu inde ako v plesovej etikete - mám pocit, že jej išlo hlavne o to, ako zaujať pánov peknými nohami - a ako sa zdá, asi sa jej to aj podarilo:) Pardón, šaty pokračujú ešte nižšie ako do polky stehien, ale je to skôr priehľadná sieťka ako plnohodnotná látka. Stačilo zvoliť inú dĺžku a šaty by boli úrovňou úplne inde - zaujímavý strih, farba aj materiál. V roku 2010 sa postarala o škandál, keď ju na základe pózovania pre nemecký Penthouse z opery vyhodili.

8. Neopálené ramienka

   Pani veľvyslankyňa Kazachstanu sa mohla na ples vystrojiť aj dôstojnejšie a dôslednejšie - nielenže nezhodnotila typ svojej postavy a ramená, ale zvolila šaty, ktorá odhaľujú neopálené ramienka. Na internete som videla aj iné fotografie, kde mala na sebe biely kostým a vyzerala oveľa štíhlejšie a pôvabnejšie. Tieto šaty ju zbytočne rozširujú, na bokoch pridávajú objem a odhaľujú nie príliš lichotivé časti postavy. Mohla si dať aspoň nejaké bolerko.

9. Príliš veľa doplnkov

    Na prvý pohľad som si povedala - wow - zaujímavé asymetrické šaty, krásna vizáž, pôvabná žena. Lenže aj tu mi udrelo do očí priveľa doplnkov - výrazné náušnice, náhrdelník, náramok, zlatá spona na opasku, trblietavá kabelka...  Pritom stačilo zopár vecí odložiť a bola by jednou z najkrajších z plesu. Menej je niekedy viac - väčšinou stačí jeden výrazný prvok a pri šatách sa ráta aj to, že sú asymetrické, kde pasujú viac náušnice, ako náhrdelník, ktorý by to potom trošku rozbíjal.

   Inak, táto dáma si aj napriek veku môže dovoliť aj odhalené ramená. Ide o Gittu Saxx, bývalú modelku a dídžejku, a podržte sa - v januári bude mať neuveriteľných 53 rokov!

10. Vytŕčajúca alebo absentujúca bielizeň

      Ak niekomu vykúkajú spod šiat ramienka alebo podprsenka, alebo presvitajú nohavičky (ako na obrázku vľavo), ide o poriadny prešľap. Ale najhoršie je, keď si dáma nevezme spodnú bielizeň a je to vidno. Tento ružový "model" sa nedá ani nazvať šatami, ale nejakým podivným outfitom na pláž. V prvej chvíli som si myslela, že išlo o nejakú súčasť vystúpenia, ale nie, ona takto vážne prišla na ples. Až potom som si všimla, že išlo o bývalú manželku Lugnera, čiže jeho vkus sa tiež príliš neposunul:)

Palec hore na záver:)

   A kto bol podľa môjho názoru dobre oblečený? Za mňa majú palec hore tieto dámy: operná speváčka Olga Peretyatko (na foto s Placidom Domingom) , herečky Brooke Shields a Teri Hatcher a nemecká hviezdička Mariella Ahrens.

Zdroj foto:
http://www.gettyimages.com/photos/vienna-opera-ball?family=editorial&page=21&phrase=vienna%20opera%20ball&sort=mostpopular#license

SLEDUJTE MA


             


NOVINKY MAILOM

E-BOOK


12 trikov ako vyzerať štíhlejšie

PRÍKLAD E-OUTFITU:


E-outfit je vizualizovaný návrh oblečenia vytvorený na mieru pre vás (podľa vašej postavy a farebného typu) v grafickom programe. Skladá sa z vecí zo slovenských e-shopov, kde si ich môžete aj zakúpiť. So žiadnymi nemám dohodu, takže som pri výbere oblečenia objektívna:)

REFERENCIE


Na stretnutie so Saškou som sa veľmi tešila a z osobného stylingu som odchádzala nadšená. Hoci som Sašku dovtedy osobne nepoznala, stretnutie s ňou bolo ako stretnutie s kamarátkou, s ktorou sa spolu rozprávame o móde a o štýle. Dozvedela som sa množstvo nových informácii, hlavne som vďačná za to, že viem, aké farby mi pristanú a aké strihy voliť, aby som vyzdvihla to, čo vyzdvihnúť treba. Ako veľký bonus vnímam i to, že Saška zašle zhrnutie celého stretnutia e-mailom, a tak sa nemôže stať, že by som na niečo dôležité zabudla. Veľmi sa mi páči i to, že som dostala e-outfit spolu s linkami slovenských eshopov, kde dané kúsky zoženiem. Ak budem potrebovať niečo dokúpiť, určite si z e-outfitu vyberiem. Ďakujem za tento veľmi príjemný ženský deň

Miroslava Kilianová

Ja nie som veľmi nákupný typ... ale Saška ma zachránila, pomohla mi vybrať šaty na fotenie, ktoré mi aj napriek mojej postave perfektne sadli, a bola som so sebou veľmi spokojná. Saška je veľmi milá a ochotná a profesionálne poradí a vyberie vám presne na mieru to, čo sa vám hodí... určite odporúčam - aj ja ju ešte využijem:)

Zuzka Kuchárová recruiterka

So Saškou bolo výborne, bola to taká babská dvojhodinka. Je veľmi milá, má krásny ateliér. Určila mi farebný typ, farby a odtiene, ktoré sa mi hodia, prešla so mnou štýly, typ postavy a strihy. Vypočuje a potom profesionálne poradí.

Bianka Kováčová biochemička

Mala som tú česť stretnúť pani Sašku. Bola veľmi milá a príjemná, vie veľmi dobre poradiť. Nakoľko aj ja mám praktické skúsenosti s outfitmi, naše stretnutie bolo veľmi zaujímavé a obohacujúce. Je veľký odborník v oblasti poradenstva strihov a farieb a vyskladania šatníka. Vrelo odporúčam. Ešte raz ďakujem!

Dena Danihelová shop assistent

Chcem Vám poďakovať za Váš čas a určenie farebného typu, typu postavy a tváre a toho, čo mi najlepšie pristane. Tie odtiene farieb, ktoré mi vyšli sú nádherné. Mám iba pár kúskov oblečenia v takých farbách, ale sú to práve tie, v ktorých sa cítim žensky a krásne. Predtým som si ani neuvedomovala, že to je práve tou farbou oblečenia. Páčia sa mi aj outfity, ktoré Ste mi navrhli. Prajem všetko dobré a veľa ďalších spokojných klientiek. 

Lucia P.

Farebná typológia. Z počutia známy pojem, ale až keď som videla Saškin príspevok som si povedala, že chcem vedieť o tom viac. Saška mi vo svojom ateliéri ukázala, ktoré farby vyzdvihujú a ktoré potláčajú moju tvár. Zistila som, že človek aj intuitívne siaha po tom, čo sa mu hodí. Ale bez Sašky by som nezistila, že je ešte aj niekoľko ďalších odtieňov, ktoré môžem doplniť do šatníka. A už som si aj zopár kúskov utekala dokúpiť!

Čas strávený v Saškinom ateliéri farieb sa vyplatil. Diskutovali sme, hľadali, porovnávali, primeriavali. Taký čas pre ženy. Odchádzala som spokojná a pripravená byť ešte krajšou. Ďakujem Saši.

Martina K. Bratislava

Byť atraktívnou neznamená len mať ideálne miery, či tváričku ako bábika. Atraktivita je fenomén, ktorý sa dá pomocou vhodného stylingu vyskladať natoľko sofistikovane a prirodzene, že s údivom zistíme, aká je každá z nás krásna. Poznať pravidlá stylingu vám umožní vždy elegantná mláda dáma a šikovná stylistka Alexandra. Pomôže vám zregenerovať sebavedomie a odhalí vašu jedinečnosť.

Lenka Radačovská psychologička

KONTAKT


Alexandra Vrábelová
osobný styling
0949 828 609
alexandra@stylist.sk

Tieto stránky používajú cookies.
Prehliadaním týchto stránok s používaním cookies súhlasíte.