Belle Époque

titanic.jpg

      Belle Époque (francúzsky výraz pre "Nádherná doba") je obdobie datované od konca Francúzsko-Pruskej vojny v roku 1871 do začiatku prvej svetovej vojny (rok 1914). Je to obdobie počas Francúzskej tretej republiky a vyznačuje sa optimizmom, mierom, ekonomickou prosperitou a technologickým, vedeckým a kultúrnym pokrokom a objavmi. Vo Veľkej Británii ide o obdobie konca vlády kráľovnej Viktórie a Edvarda VII. 

       Symbolmi pôvabných a bezstarostných krásnych časov sú napr. parník Titanic, Eiffelova veža alebo plagáty Alfonza Muchu.

mucha.jpg

      Samotný názov vznikol až po prvej svetovej vojne, v kontraste s jej dopadom, ako spomienka na pokojné a bezstarostné časy. Slovné spojenie odkazuje na obdobie silného technického pokroku, ekonomických úspechov, mieru, rozkvetu kultúry v Európe súčasne s nostalgiou na predvojnové štvrťstoročie.

        Technický pokrok spôsobil, že život sa stal jednoduchším a kultúrný život dosiahol nebývalú úroveň. Hovorí sa o zlatom veku automobilov, vzducholodí, bulvárov a kaviarní, kabaretov a kúpeľov, období rozkvetu fotografie, zrodu kinematografie a metra, úspechov prírodných vied, nových technologií a medicíny, vzniká peychológia a sociológia, rozvíja sa etnológia a archeológia - vďaka mnohým archeologickým objavom. V umení panuje secesia a impresionizmus, vzniká modernizmus v literatúre, riešia sa ženské práva (objevujú sa sufražetky a feministické hnutie.

      Spoločnosť verila na pokrok a blahobyt, aj keď sa zároveň objavuje aj dekadencia a pesimizmus spojený s pojmom fin de siencle (z fr. koniec storočia), predstaviteľom bol napr. básnik Charles Baudelaire. Koncom 19. storočia sa v literatúre objavujú zaujímavé diela o zmene myslenia alebo tela človeka - R.L.Stevensonov Čudný prípad Dr. Jekylla a Mr. Hyde, Stokerov Dracula, Wildeov Portrét Doriana Graya alebo Wellsov Stroj času.

 

      V móde sa začalo upúšťať od prílišného zošnurovania do tvaru presýpacích hodín s úzkym pásom a posúvalo sa k rovnejšej siluete. Nosil sa korzet s rovnou prednou časťou, ktorý u žien vytváral typický profil do písmena S. Prsia sa nakláňajú dopredu a boky sú stláčané dozadu, čím klesol tlak na brušné orgány. Od dámy s vyšším postavením sa očakávalo, že sa bude prezliekaťaj niekoľkokrát za deň. Volány, čipky, stuhy z prelomu storočia však začali ustupovať a prichádzal jednoduchší štýl, dokonca odhalené dámske nohy.

     Ženy dokonca začali hrávať tenis a golf, ale ich športové oblečenie malo stále elegantnú siluetu - dlhé šaty, kostýmy, a zdobili si ho plochou čiapkou alebo pánskou kravatou. Na tenis alebo jazdu na bicykli sa stále využívali korzety, ale menej vystužené. Odev na kúpanie sa postupne skracoval, ale k šatom alebo nohavicovej sukni po kolená sa stále nosili pančuchy. Na večer dámi nosili dlhé zdobené šaty s výrazným výstrihom, zvyčajne doplnené o dlhé rukavice, ktoré zakrývali predlakie.

      Táto epocha bola prerušená výbuchom 1. svetovej vojny, v dôsledku ktorej zanikli tri veľké monarchie - Nemecko, Rakúsko-Uhorsko a Rusko, a na ich mieste vznikli dve ničivé impéria - nacistické Nemecko a bolševické Rusko.

Zdroje:

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Construction_tour_eiffel4.JPG#mw-jump-to-license

https://sk.pinterest.com/pin/35536284537583950/

https://sk.pinterest.com/pin/154177987212945429/

http://free-stock-illustration.com/alphonse+mucha+wallpaper+art

http://luxurylaunches.com/auctions/kate_winslets_titanic_dress_along_with_other_hollywood_memorabilia_heads_to_auction.php

Ikar: Móda - obrazové dejiny obliekania a štýlu

 

SLEDUJTE MA


             


NOVINKY MAILOM

E-BOOK


12 trikov ako vyzerať štíhlejšie

PRÍKLAD E-OUTFITU:


E-outfit je vizualizovaný návrh oblečenia vytvorený na mieru pre vás (podľa vašej postavy a farebného typu) v grafickom programe. Skladá sa z vecí zo slovenských e-shopov, kde si ich môžete aj zakúpiť. So žiadnymi nemám dohodu, takže som pri výbere oblečenia objektívna:)

REFERENCIE


Na stretnutie so Saškou som sa veľmi tešila a z osobného stylingu som odchádzala nadšená. Hoci som Sašku dovtedy osobne nepoznala, stretnutie s ňou bolo ako stretnutie s kamarátkou, s ktorou sa spolu rozprávame o móde a o štýle. Dozvedela som sa množstvo nových informácii, hlavne som vďačná za to, že viem, aké farby mi pristanú a aké strihy voliť, aby som vyzdvihla to, čo vyzdvihnúť treba. Ako veľký bonus vnímam i to, že Saška zašle zhrnutie celého stretnutia e-mailom, a tak sa nemôže stať, že by som na niečo dôležité zabudla. Veľmi sa mi páči i to, že som dostala e-outfit spolu s linkami slovenských eshopov, kde dané kúsky zoženiem. Ak budem potrebovať niečo dokúpiť, určite si z e-outfitu vyberiem. Ďakujem za tento veľmi príjemný ženský deň

Miroslava Kilianová

Ja nie som veľmi nákupný typ... ale Saška ma zachránila, pomohla mi vybrať šaty na fotenie, ktoré mi aj napriek mojej postave perfektne sadli, a bola som so sebou veľmi spokojná. Saška je veľmi milá a ochotná a profesionálne poradí a vyberie vám presne na mieru to, čo sa vám hodí... určite odporúčam - aj ja ju ešte využijem:)

Zuzka Kuchárová recruiterka

So Saškou bolo výborne, bola to taká babská dvojhodinka. Je veľmi milá, má krásny ateliér. Určila mi farebný typ, farby a odtiene, ktoré sa mi hodia, prešla so mnou štýly, typ postavy a strihy. Vypočuje a potom profesionálne poradí.

Bianka Kováčová biochemička

Mala som tú česť stretnúť pani Sašku. Bola veľmi milá a príjemná, vie veľmi dobre poradiť. Nakoľko aj ja mám praktické skúsenosti s outfitmi, naše stretnutie bolo veľmi zaujímavé a obohacujúce. Je veľký odborník v oblasti poradenstva strihov a farieb a vyskladania šatníka. Vrelo odporúčam. Ešte raz ďakujem!

Dena Danihelová shop assistent

Chcem Vám poďakovať za Váš čas a určenie farebného typu, typu postavy a tváre a toho, čo mi najlepšie pristane. Tie odtiene farieb, ktoré mi vyšli sú nádherné. Mám iba pár kúskov oblečenia v takých farbách, ale sú to práve tie, v ktorých sa cítim žensky a krásne. Predtým som si ani neuvedomovala, že to je práve tou farbou oblečenia. Páčia sa mi aj outfity, ktoré Ste mi navrhli. Prajem všetko dobré a veľa ďalších spokojných klientiek. 

Lucia P.

Farebná typológia. Z počutia známy pojem, ale až keď som videla Saškin príspevok som si povedala, že chcem vedieť o tom viac. Saška mi vo svojom ateliéri ukázala, ktoré farby vyzdvihujú a ktoré potláčajú moju tvár. Zistila som, že človek aj intuitívne siaha po tom, čo sa mu hodí. Ale bez Sašky by som nezistila, že je ešte aj niekoľko ďalších odtieňov, ktoré môžem doplniť do šatníka. A už som si aj zopár kúskov utekala dokúpiť!

Čas strávený v Saškinom ateliéri farieb sa vyplatil. Diskutovali sme, hľadali, porovnávali, primeriavali. Taký čas pre ženy. Odchádzala som spokojná a pripravená byť ešte krajšou. Ďakujem Saši.

Martina K. Bratislava

Byť atraktívnou neznamená len mať ideálne miery, či tváričku ako bábika. Atraktivita je fenomén, ktorý sa dá pomocou vhodného stylingu vyskladať natoľko sofistikovane a prirodzene, že s údivom zistíme, aká je každá z nás krásna. Poznať pravidlá stylingu vám umožní vždy elegantná mláda dáma a šikovná stylistka Alexandra. Pomôže vám zregenerovať sebavedomie a odhalí vašu jedinečnosť.

Lenka Radačovská psychologička

KONTAKT


Alexandra Vrábelová
osobný styling
0949 828 609
alexandra@stylist.sk

Tieto stránky používajú cookies.
Prehliadaním týchto stránok s používaním cookies súhlasíte.