Bombera – od military po street fashion

bomber3.jpg

     V móde ožil kúsok známy skôr z 90-tych rokov minulého storočia. Kedy však začal tento typ bundy existovať?

    Kto by povedal, že história bombery sa začala odvíjať už počas 1. svetovej vojny? Bola vyvinutá kvôli zabezpečeniu komfortu pre pilotov. Tí totiž mali otvorené kokpity, a tak museli mať špeciálny odev dostatočne odolný proti pôsobeniu chladu. Tak sa vyvinula klasická kožená letecká bunda.

      Prvým oficiálnym dodávateľom pre Royal Air Force bol počas 2. svetovej vojny parašutista Leslie Irvin, ktorý navrhol bundu z ovčej kože a založil továreň na ich výrobu. Vo Veľkej Británii bol po nich veľký dopyt.

      Ako sa rozvíjala letecká technológia bolo potrebné ešte viac zabezpečiť pilotov, pretože sa ich  lietadlá pohybovali vo výškach, ktoré dosahovali teplotu -50 stupňov.

       Američania však potrebovali mať niečo lepšie – a tak sa vyvinuli bundy A-1 a G-1 (preslávená vo filme TopGun), vyrábané z konskej kože plnené kožušinou, ktorá bola neskôr nahradená vlnou. Mne sa pri asociácii s týmto typom búnd vybavi Silvester Stalone a jeho stvárnenie Rockyho Balboa:)

       V súčasnosti je najznámejšia pilotská bunda MA-1, ktorá je charakteristická šedozelenou farbou s oranžovým lemovaním.

       V rokoch 80-tych ich začali nosiť basebalové tímy a ako svoj poznávací outfit ich v 90-tych rokoch prevzalo hnutie skinheads. Na prelome milénia prenikli tieto kúsky oblečenia medzi hip-hoperskú scénu. Až v roku 2010 sa bombera konečne prebojovala do ulíc medzi street fashion.

Zdroje fotografií:

http://www.newgenfashiontrends.com/mens-bomber-jacket-2012-2013-trends/

https://www.black-leatherjacket.com/index.php?_route_=Rocky-Balboa-Jacket

http://www.sheknows.com/entertainment/articles/976231/top-gun-sequel-canceled

https://www.gucci.com/us/en/pr/women/womens-ready-to-wear/womens-bombers-leather-jackets/crackle-leather-bomber-jacket-p-410796XG1458309

SLEDUJTE MA


             


NOVINKY MAILOM

E-BOOK


12 trikov ako vyzerať štíhlejšie

PRÍKLAD E-OUTFITU:


E-outfit je vizualizovaný návrh oblečenia vytvorený na mieru pre vás (podľa vašej postavy a farebného typu) v grafickom programe. Skladá sa z vecí zo slovenských e-shopov, kde si ich môžete aj zakúpiť. So žiadnymi nemám dohodu, takže som pri výbere oblečenia objektívna:)

REFERENCIE


Na stretnutie so Saškou som sa veľmi tešila a z osobného stylingu som odchádzala nadšená. Hoci som Sašku dovtedy osobne nepoznala, stretnutie s ňou bolo ako stretnutie s kamarátkou, s ktorou sa spolu rozprávame o móde a o štýle. Dozvedela som sa množstvo nových informácii, hlavne som vďačná za to, že viem, aké farby mi pristanú a aké strihy voliť, aby som vyzdvihla to, čo vyzdvihnúť treba. Ako veľký bonus vnímam i to, že Saška zašle zhrnutie celého stretnutia e-mailom, a tak sa nemôže stať, že by som na niečo dôležité zabudla. Veľmi sa mi páči i to, že som dostala e-outfit spolu s linkami slovenských eshopov, kde dané kúsky zoženiem. Ak budem potrebovať niečo dokúpiť, určite si z e-outfitu vyberiem. Ďakujem za tento veľmi príjemný ženský deň

Miroslava Kilianová

Ja nie som veľmi nákupný typ... ale Saška ma zachránila, pomohla mi vybrať šaty na fotenie, ktoré mi aj napriek mojej postave perfektne sadli, a bola som so sebou veľmi spokojná. Saška je veľmi milá a ochotná a profesionálne poradí a vyberie vám presne na mieru to, čo sa vám hodí... určite odporúčam - aj ja ju ešte využijem:)

Zuzka Kuchárová recruiterka

So Saškou bolo výborne, bola to taká babská dvojhodinka. Je veľmi milá, má krásny ateliér. Určila mi farebný typ, farby a odtiene, ktoré sa mi hodia, prešla so mnou štýly, typ postavy a strihy. Vypočuje a potom profesionálne poradí.

Bianka Kováčová biochemička

Mala som tú česť stretnúť pani Sašku. Bola veľmi milá a príjemná, vie veľmi dobre poradiť. Nakoľko aj ja mám praktické skúsenosti s outfitmi, naše stretnutie bolo veľmi zaujímavé a obohacujúce. Je veľký odborník v oblasti poradenstva strihov a farieb a vyskladania šatníka. Vrelo odporúčam. Ešte raz ďakujem!

Dena Danihelová shop assistent

Chcem Vám poďakovať za Váš čas a určenie farebného typu, typu postavy a tváre a toho, čo mi najlepšie pristane. Tie odtiene farieb, ktoré mi vyšli sú nádherné. Mám iba pár kúskov oblečenia v takých farbách, ale sú to práve tie, v ktorých sa cítim žensky a krásne. Predtým som si ani neuvedomovala, že to je práve tou farbou oblečenia. Páčia sa mi aj outfity, ktoré Ste mi navrhli. Prajem všetko dobré a veľa ďalších spokojných klientiek. 

Lucia P.

Farebná typológia. Z počutia známy pojem, ale až keď som videla Saškin príspevok som si povedala, že chcem vedieť o tom viac. Saška mi vo svojom ateliéri ukázala, ktoré farby vyzdvihujú a ktoré potláčajú moju tvár. Zistila som, že človek aj intuitívne siaha po tom, čo sa mu hodí. Ale bez Sašky by som nezistila, že je ešte aj niekoľko ďalších odtieňov, ktoré môžem doplniť do šatníka. A už som si aj zopár kúskov utekala dokúpiť!

Čas strávený v Saškinom ateliéri farieb sa vyplatil. Diskutovali sme, hľadali, porovnávali, primeriavali. Taký čas pre ženy. Odchádzala som spokojná a pripravená byť ešte krajšou. Ďakujem Saši.

Martina K. Bratislava

Byť atraktívnou neznamená len mať ideálne miery, či tváričku ako bábika. Atraktivita je fenomén, ktorý sa dá pomocou vhodného stylingu vyskladať natoľko sofistikovane a prirodzene, že s údivom zistíme, aká je každá z nás krásna. Poznať pravidlá stylingu vám umožní vždy elegantná mláda dáma a šikovná stylistka Alexandra. Pomôže vám zregenerovať sebavedomie a odhalí vašu jedinečnosť.

Lenka Radačovská psychologička

KONTAKT


Alexandra Vrábelová
osobný styling
0949 828 609
alexandra@stylist.sk

Tieto stránky používajú cookies.
Prehliadaním týchto stránok s používaním cookies súhlasíte.