Tonálna typológia alebo aké farby zvoliť

tonalna_farebná_typologia.jpg

    Mnohé z vás už určite poznáte pojem farebná typológia - tento pojem sa využíva na to, aby ste zistili, aké farby vám najviac pristanú a vyzdvihnú vašu vlastnú farebnosť tváre. Obyčajne sa rozdeľuje do 4 základných kategórií - 4 ročných období

    Ja by som vám chcela priblížiť metódu, ktorú používam aj ja a je to tonálna typológia, kde dámy zadeľujem do jednej zo 6 kategórií a môže pomôcť aj vám pri určení ideálnych farieb.

     Ak objavíte farby, ktoré vám pristanú, zistíte, že vo vhodnej farbe bude vaša tvár pôsobiť sviežejšie, mladšie, odpočinute. Naopak, ak zvyknete nosiť nevhodné farby, pod ich vplyvom bude vaša tvár vyzerať strhane, unavene, staršie, a dokonca až nezdravo.

     V tomto článku rozoberiem tonálnu typológiu, ktorá rozdeľuje dámy na 6 základných typov. Pri podrobnejších osobných konzultáciách zvyknem určovať aj podtyp, a keďže každý z týchto typov má 2 podtypy, dostávame sa k rovnakému výsledku delenia na 12 typov, ako podľa metódy 4 ročných období.

     Ako spoznať svoj farebný typ a zvoliť farby, ktoré vám pristanú? Podstatné je zafarbenie vašich očí, vlasov a odtieň pokožky. Obyčajne sa to určuje u stylistu pomocou tzv. šatkovej metódy, kedy sa klientke prikladajú k tvári látky rôznych farieb. Klientka by mala byť odlíčená a hodnotiť by sa malo pri dostatočnom a hlavne prirodzenom svetle.

     Ak si chcete určiť farebný typ vy samé, skúste si zvoliť kategóriu, ktorá je u vás dominantná a pokúste sa zaradiť do jedného z nasledujúcich typov:

TMAVÁ – tmavšie typy s tmavohnedými vlasmi a tmavými očami (Anne Hathaway alebo Salma Hayek). Pri výbere oblečenia budete siahať po sýtejšćh a tmavších odtieňoch ako napr. čierna (ak maju chladný podtón pokožky) alebo tmavohnedá (pri teplejšom tóne pokožky ako u latino typov), tmavomodrá, sýta fialová, vínová, smaragdovo zelená...

tmavé šaty

SVETLÁ – svetlé typy, blondínky s modrými alebo zelenými očami (Cate Blanchett, Jennifer Hudson). Pre nich sú vhodné jemnejšie, svetlejšie, pastelové farby ako svetlomodrá, žltá, biela, svetloružová, levanduľová, lososová...

KONTRASTNÁ – typy, ktoré majú oči a vlasy v kontraste s pokožkou – napr. modré žiarivé oči a tmavé vlasy (Courtney Cox) alebo kombinácia opäť výrazných očí a svetlých vlasov (Cameron Diaz). Tieto dámy by mali siahať po výrazných farbách ako magenta, sýtomodrá, sýtožltá, ostrá červená...

TLMENÁ – tieto typy sa vyznačujú tým, že ich farba vlasov nie je úplne jasne definovaná, nie sú ani blond, ani ryšavé, ani úplne tmavovlasé, ich vlasy sú obyčajne strednej hnedej farby a oči orieškovohnedé (Drew Barrymore), zelené alebo sivomodré (Jennifer Aniston). Lepšie je voliť farby, ktoré nie sú úplne čisté, ale s prímesou – napr. sivomodrá, khaki, staroružová...

CHLADNÁ – tieto dámy majú chladný podtón pokožky, väčšnou modré oči a stredne tmavé vlasy s popolavým (Liz Hurley) alebo modročiernym nádychom (Liv Tyler). Pristanú im takmer všetky odtiene modrej, sivá, ružová, malinová, fialová, tyrkysová, a strieborné šperky.

TEPLÁ – väčšinou sú to ryšavky s pehami (Nicole Kidman), alebo mahagónovými vlasmi (Julia Roberts). Pristanú im teplé jesenné farby – žltá, hnedá, horčicová, oranžová, paradajkovo červená, zelená a šperky zlatých kovov.

Ak by chce sa chceli dozvedieť viac, môžete si na určenie farebného typu a ideálnych farieb dohodnúť osobnú konzultáciu.

SLEDUJTE MA


             


NOVINKY MAILOM

E-BOOK


12 trikov ako vyzerať štíhlejšie

PRÍKLAD E-OUTFITU:


E-outfit je vizualizovaný návrh oblečenia vytvorený na mieru pre vás (podľa vašej postavy a farebného typu) v grafickom programe. Skladá sa z vecí zo slovenských e-shopov, kde si ich môžete aj zakúpiť. So žiadnymi nemám dohodu, takže som pri výbere oblečenia objektívna:)

REFERENCIE


Na stretnutie so Saškou som sa veľmi tešila a z osobného stylingu som odchádzala nadšená. Hoci som Sašku dovtedy osobne nepoznala, stretnutie s ňou bolo ako stretnutie s kamarátkou, s ktorou sa spolu rozprávame o móde a o štýle. Dozvedela som sa množstvo nových informácii, hlavne som vďačná za to, že viem, aké farby mi pristanú a aké strihy voliť, aby som vyzdvihla to, čo vyzdvihnúť treba. Ako veľký bonus vnímam i to, že Saška zašle zhrnutie celého stretnutia e-mailom, a tak sa nemôže stať, že by som na niečo dôležité zabudla. Veľmi sa mi páči i to, že som dostala e-outfit spolu s linkami slovenských eshopov, kde dané kúsky zoženiem. Ak budem potrebovať niečo dokúpiť, určite si z e-outfitu vyberiem. Ďakujem za tento veľmi príjemný ženský deň

Miroslava Kilianová

Ja nie som veľmi nákupný typ... ale Saška ma zachránila, pomohla mi vybrať šaty na fotenie, ktoré mi aj napriek mojej postave perfektne sadli, a bola som so sebou veľmi spokojná. Saška je veľmi milá a ochotná a profesionálne poradí a vyberie vám presne na mieru to, čo sa vám hodí... určite odporúčam - aj ja ju ešte využijem:)

Zuzka Kuchárová recruiterka

So Saškou bolo výborne, bola to taká babská dvojhodinka. Je veľmi milá, má krásny ateliér. Určila mi farebný typ, farby a odtiene, ktoré sa mi hodia, prešla so mnou štýly, typ postavy a strihy. Vypočuje a potom profesionálne poradí.

Bianka Kováčová biochemička

Mala som tú česť stretnúť pani Sašku. Bola veľmi milá a príjemná, vie veľmi dobre poradiť. Nakoľko aj ja mám praktické skúsenosti s outfitmi, naše stretnutie bolo veľmi zaujímavé a obohacujúce. Je veľký odborník v oblasti poradenstva strihov a farieb a vyskladania šatníka. Vrelo odporúčam. Ešte raz ďakujem!

Dena Danihelová shop assistent

Chcem Vám poďakovať za Váš čas a určenie farebného typu, typu postavy a tváre a toho, čo mi najlepšie pristane. Tie odtiene farieb, ktoré mi vyšli sú nádherné. Mám iba pár kúskov oblečenia v takých farbách, ale sú to práve tie, v ktorých sa cítim žensky a krásne. Predtým som si ani neuvedomovala, že to je práve tou farbou oblečenia. Páčia sa mi aj outfity, ktoré Ste mi navrhli. Prajem všetko dobré a veľa ďalších spokojných klientiek. 

Lucia P.

Farebná typológia. Z počutia známy pojem, ale až keď som videla Saškin príspevok som si povedala, že chcem vedieť o tom viac. Saška mi vo svojom ateliéri ukázala, ktoré farby vyzdvihujú a ktoré potláčajú moju tvár. Zistila som, že človek aj intuitívne siaha po tom, čo sa mu hodí. Ale bez Sašky by som nezistila, že je ešte aj niekoľko ďalších odtieňov, ktoré môžem doplniť do šatníka. A už som si aj zopár kúskov utekala dokúpiť!

Čas strávený v Saškinom ateliéri farieb sa vyplatil. Diskutovali sme, hľadali, porovnávali, primeriavali. Taký čas pre ženy. Odchádzala som spokojná a pripravená byť ešte krajšou. Ďakujem Saši.

Martina K. Bratislava

Byť atraktívnou neznamená len mať ideálne miery, či tváričku ako bábika. Atraktivita je fenomén, ktorý sa dá pomocou vhodného stylingu vyskladať natoľko sofistikovane a prirodzene, že s údivom zistíme, aká je každá z nás krásna. Poznať pravidlá stylingu vám umožní vždy elegantná mláda dáma a šikovná stylistka Alexandra. Pomôže vám zregenerovať sebavedomie a odhalí vašu jedinečnosť.

Lenka Radačovská psychologička

KONTAKT


Alexandra Vrábelová
osobný styling
0949 828 609
alexandra@stylist.sk

Tieto stránky používajú cookies.
Prehliadaním týchto stránok s používaním cookies súhlasíte.