Vintage

slatersparke.com,www.wedding-john.com.jpg

      Pojem vintage (čítaj vintidž) pochádza zo žargónu výrobcov vína – vyjadrovali ním dátum zberu hrozna alebo miesto a čas stáčania vína do fľaší, inými slovami ide o vyjadrenie zrelosti vína. Tento termín bol potom prevzatý zberateľmi rozličných vecí a modifikovaný do pomenovania všetkého, čo je staré, napr. staré autá, staré odevy atď. Napríklad „vintage car“ znamená veterán. Niekedy sa dá pojem vintage nahradiť slovom klasický.

      Pojem vintage (čítaj vintidž) pochádza zo žargónu výrobcov vína – vyjadrovali ním dátum zberu hrozna alebo miesto a čas stáčania vína do fľaší, inými slovami ide o vyjadrenie zrelosti vína.

      Tento termín bol potom prevzatý zberateľmi rozličných vecí a modifikovaný do pomenovania všetkého, čo je staré, napr. staré autá, staré odevy atď. Napríklad „vintage car“ znamená veterán. Niekedy sa dá pojem vintage nahradiť slovom klasický.

       Pri zadaní slova vintage do anglického slovníka nám zobrazí napríklad slová vinobranie, špičkový či historický či výberový.

      Niekde sa dokonca píše, že môže ísť napríklad aj o oblečenie zo secondhandu, ale nie obyčajné, ktoré si zvyčajne predstavíme pod hanlivým názvom sekáč. Sú to luxusné kúsky svetových značiek, ktoré majú dušu a budú vždy vyzerať štýlovo. Vintage oblečenie zažíva v tejto sezóne netušený boom či už v móde, ale aj v oblasti dizajnu, kde týmto štýlom začínajú ľudia zariaďovať aj svoje domácnosti.

       Významnými predstaviteľmi a šíriteľmi vintage štýlu bola napr. bmodelka Kate Moss, bývalý kabaretný umelec Cameron Silver, ktorý je vlastníkom obchodu Decades, módny návrhár Keni Valenti, alebo módne znalkyne Bay Garnett a Kira Joliffe, ktoré začali vydávať časopis Cheap Date (Lacná doba).

      Z herečiek možno spomenúť Nocol Kidman, Juliu Roberts, Barbru Streisand, Mandy Moore, Winonu Rider, Drew Barrymore, Mary-Kate Olsen...

      Vo Wikipédii sa uvádza, že vintage štýl sa týka rozpätia rokov 1920 až 1980. Pre staršie obdobie sa používa pomenovaním antique (antické, starožitné), ktorému sa budem venovať v druhom článku.

      V súvoslosti s vintage štýlom sa často používa pojem retro, čo je skratka zo slova retrospektíva, teda pohľad naspäť alebo spomienka na minulosť, čo sa obyčajne týka oblečenia, ktoré napodobňuje štýl predchádzajúcej doby. Reprodukcia, alebo repro, je zase novovytvorené oblečenie ale verne kopíruje starý odev.

       Sú tu však určité odlišnosti – vintage štýl je reprezentovaný skôr odevom v tlmených teplých farbách, najmä bielych a béžových, a taktiež v zemitých odtieňoch. Používa sa často čipka, bohaté zdobenie volánmi, dlhé šaty a sukne, naberané rukávy, vysoké goliere, šnurovacie topánky a v šperkoch panuje skôr striedmosť – zvyčajne dominuje bronz a meď, prívesky sú jednoduché.

Retro štýl je skôr štýlom veselých 60-tych rokov, farebných mašlí, bodkovaných šiat, vypasovaných sukní, načesaných lokní, výrazných slnečných okuliarov a čeveného rúžu.

http://en.wikipedia.org
http://kathrynvercillo.hubpages.com
https://images.search.yahoo.com/yhs/search;_ylt=A0LEVjNvJyNZSkgAflgnnIlQ?p=vintage+dresses&fr=yhs-mozilla-001&fr2=piv-web&hspart=mozilla&hsimp=yhs-001

SLEDUJTE MA


             


NOVINKY MAILOM

E-BOOK


12 trikov ako vyzerať štíhlejšie

PRÍKLAD E-OUTFITU:


E-outfit je vizualizovaný návrh oblečenia vytvorený na mieru pre vás (podľa vašej postavy a farebného typu) v grafickom programe. Skladá sa z vecí zo slovenských e-shopov, kde si ich môžete aj zakúpiť. So žiadnymi nemám dohodu, takže som pri výbere oblečenia objektívna:)

REFERENCIE


Na stretnutie so Saškou som sa veľmi tešila a z osobného stylingu som odchádzala nadšená. Hoci som Sašku dovtedy osobne nepoznala, stretnutie s ňou bolo ako stretnutie s kamarátkou, s ktorou sa spolu rozprávame o móde a o štýle. Dozvedela som sa množstvo nových informácii, hlavne som vďačná za to, že viem, aké farby mi pristanú a aké strihy voliť, aby som vyzdvihla to, čo vyzdvihnúť treba. Ako veľký bonus vnímam i to, že Saška zašle zhrnutie celého stretnutia e-mailom, a tak sa nemôže stať, že by som na niečo dôležité zabudla. Veľmi sa mi páči i to, že som dostala e-outfit spolu s linkami slovenských eshopov, kde dané kúsky zoženiem. Ak budem potrebovať niečo dokúpiť, určite si z e-outfitu vyberiem. Ďakujem za tento veľmi príjemný ženský deň

Miroslava Kilianová

Ja nie som veľmi nákupný typ... ale Saška ma zachránila, pomohla mi vybrať šaty na fotenie, ktoré mi aj napriek mojej postave perfektne sadli, a bola som so sebou veľmi spokojná. Saška je veľmi milá a ochotná a profesionálne poradí a vyberie vám presne na mieru to, čo sa vám hodí... určite odporúčam - aj ja ju ešte využijem:)

Zuzka Kuchárová recruiterka

So Saškou bolo výborne, bola to taká babská dvojhodinka. Je veľmi milá, má krásny ateliér. Určila mi farebný typ, farby a odtiene, ktoré sa mi hodia, prešla so mnou štýly, typ postavy a strihy. Vypočuje a potom profesionálne poradí.

Bianka Kováčová biochemička

Mala som tú česť stretnúť pani Sašku. Bola veľmi milá a príjemná, vie veľmi dobre poradiť. Nakoľko aj ja mám praktické skúsenosti s outfitmi, naše stretnutie bolo veľmi zaujímavé a obohacujúce. Je veľký odborník v oblasti poradenstva strihov a farieb a vyskladania šatníka. Vrelo odporúčam. Ešte raz ďakujem!

Dena Danihelová shop assistent

Chcem Vám poďakovať za Váš čas a určenie farebného typu, typu postavy a tváre a toho, čo mi najlepšie pristane. Tie odtiene farieb, ktoré mi vyšli sú nádherné. Mám iba pár kúskov oblečenia v takých farbách, ale sú to práve tie, v ktorých sa cítim žensky a krásne. Predtým som si ani neuvedomovala, že to je práve tou farbou oblečenia. Páčia sa mi aj outfity, ktoré Ste mi navrhli. Prajem všetko dobré a veľa ďalších spokojných klientiek. 

Lucia P.

Farebná typológia. Z počutia známy pojem, ale až keď som videla Saškin príspevok som si povedala, že chcem vedieť o tom viac. Saška mi vo svojom ateliéri ukázala, ktoré farby vyzdvihujú a ktoré potláčajú moju tvár. Zistila som, že človek aj intuitívne siaha po tom, čo sa mu hodí. Ale bez Sašky by som nezistila, že je ešte aj niekoľko ďalších odtieňov, ktoré môžem doplniť do šatníka. A už som si aj zopár kúskov utekala dokúpiť!

Čas strávený v Saškinom ateliéri farieb sa vyplatil. Diskutovali sme, hľadali, porovnávali, primeriavali. Taký čas pre ženy. Odchádzala som spokojná a pripravená byť ešte krajšou. Ďakujem Saši.

Martina K. Bratislava

Byť atraktívnou neznamená len mať ideálne miery, či tváričku ako bábika. Atraktivita je fenomén, ktorý sa dá pomocou vhodného stylingu vyskladať natoľko sofistikovane a prirodzene, že s údivom zistíme, aká je každá z nás krásna. Poznať pravidlá stylingu vám umožní vždy elegantná mláda dáma a šikovná stylistka Alexandra. Pomôže vám zregenerovať sebavedomie a odhalí vašu jedinečnosť.

Lenka Radačovská psychologička

KONTAKT


Alexandra Vrábelová
osobný styling
0949 828 609
alexandra@stylist.sk

Tieto stránky používajú cookies.
Prehliadaním týchto stránok s používaním cookies súhlasíte.